Друкувати
Великий піст – важливий час для кожного православного християнина. Це час молитов, тому священнослужителі радять читати молитви під час посту щоранку протягом усього посту. Вони допоможуть налаштуватися на кращий день і стати ближчими до Бога.

Зміст:

 1. Коли заходить Великий піст
 2. Коли піст в листопаді
 3. Коли починається Різдвяний піст
 4. Коли починається Пилипівський піст
 5. Головна молитва на початок великого посту Єфрема Сиріна
 6. Ранкова молитва під час Великого посту
 7. Молитва на Піст перед їжею
 8. Молитва у Піст після їжі
 9. Вечірня молитва під час Великого посту
 10. Вечірня молитва Ангелу Охоронцю під час Великого посту
 11. Щоденна молитва на Різдвяний піст
 12. Молитва на Різдвяний піст за жителів дому
 13. Молитви в піст перед Великоднем
 14. Молитва на піст про прощення гріхів

Що таке піст?

Піст — стримання у гріхах та у їжі та протягом певного періоду часу для того щоб людина оволоділа тілесним і удосконалилась духовно, опановувала свої пристрасті, виховала силу волі, привчила себе до того, що душа спрямовує тіло, а не тіло керує душею. Також піст — це форма аскези або добровільне самообмеження людини від того, що забирає найбільше її уваги, думок (це може бути їжа, перегляд телевізійних програм, використання інтернету, соціальних мереж, негативне ставлення або думки про людей). Детальніше.

Коли заходить піст (Великий піст)

Великий піст настає щорічно, наприкінці зими та на початку весни, після розудалої та веселої Масляної. Він починається з Чистого понеділка та закінчується Великою суботою.

Великий піст починається 15 березня і закінчується 1 травня. Він складається з 40 днів посту – Чотиридесятниці – і Страсної седмиці (починається з 26 квітня і закінчується 1 травня), встановленої на згадку про останні дні земного життя Ісуса Христа та його страждання. Загальне продовження Великого посту, як і завжди, разом із Страсною седмицею – 48 днів.

Великий піст харчування

Якщо говорити про їжу під час Великого посту, багато православних харчуються за монастирським статутом – це досить жорстке меню зі строгими обмеженнями.

За такими правилами у піст прийнято виключати всі продукти харчування тваринного походження:

 • будь-яке натуральне м’ясо, включаючи птиці, ковбаси та м’ясні напівфабрикати;
 • рибу;
 • молоко та кисломолочні продукти;
 • сир та яйця;
 • вершкове масло та продукти, де воно міститься, у тому числі вершкові соуси, здобу.

Крім того, є заборона на алкоголь. При цьому є дні, коли допускаються деякі послаблення харчування.

Коли піст в листопаді

Православний Різдвяний піст щорічно починається і триває в той же час. Щороку він починається 28 листопада та закінчується 6 січня. Різдвяного посту дотримуються православні (у каталоків він починається 28 листопада а завершується 24 грудня, перед католицьким Різдвом).

Піст належить до строгих. Протягом 40 днів посту, що постять через покаяння, відмовою від певної їжі очищають свою душу і готують себе до святкування Різдва Христового.

Коли починається Різдвяний піст

Різдвяний піст – останній багатоденний піст у році. За старим стилем він починається 15 листопада і триває до 25 грудня (з 28 листопада по 6 січня за новим стилем), триває сорок днів і тому називається в церковному статуті Чотиридесятницею, так само, як і Великий піст.

Коли починається Пилипівський піст (Різдвяний Філіппов піст)

Пилипівський піст починається з 28 листопада по 6 січня.

Подвійна назва посту пояснюється просто: він починається наступного дня після дня пам’яті апостола Пилипа, одного з 12 найближчих учнів Господа Ісуса Христа, і закінчується напередодні великого свята Різдва Христового. Ці два дні як би оточують собою 40-денний період посту, звідси і його назва.

читайте також: Привітання з Різдвом Христовим

Також добавимо, ще є такі пости

Церковні багатоденні пости 2021 року:

 • до 6 січня – триває Різдвяний піст, який почався 28 листопада 2020 року;
 • з 15 березня по 1 травня – Великий піст;
 • з 28 червня по 11 липня – Петрів піст;
 • Піст в серпені з 14 по 27 серпня – Успенський піст;
 • з 28 листопада по 6 січня 2022 року – Різдвяний піст 2021-2022.

Церковні одноденні пости:

 • 18 січня – Водохресний святвечір (навечір’я Богоявлення);
 • Піст 11 вересня – Усікновення глави Іоанна Предтечі;
 • 27 вересня – Воздвиження Хреста Господнього;
 • Всі середи і п’ятниці, за винятком суцільних седмиць і Святок.

Молитви під час посту

Головна молитва на початок великого посту Єфрема Сиріна текст

Господь Бог, Владика днів моїх. Дyх бездіяльності, смутку, самолюбство не допускай до мене. Дyх розсудливості і покірності, любові і терпіння подаруй же мені, рабу(i) Твоєму (їй) (ім’я). Господи Боже, покарай мене за гріхи мої, але не карай за них ближнього мого. Амінь!

читайте також: Молитва Єфрема Сиріна

Ранкова молитва під час Великого посту

Господи Боже, будь же милостивий до мене грішного. Очисти дyшу мою від гріхів, визволи мене від злих помислів. Захисти мене від ворогів і від їх злодіянь. Вірю я в щедрість і доброту Твою, що даруєш Ти нам. Слава Тобі, Боже. Амінь!

Молитва на Піст перед їжею

Дякую Тобі, Боже, за подаровані блага. Нехай завжди мій стіл буде таким же багатим, з усіма шедеврами. Благослови їжу нашу молитвами. Амінь.

Молитва у Піст після їжі

Господь Бог, Захисник і Спаситель наш. Дякуємо тобі за те, що наситив нас. За стіл багатий. За увагу Твою. Почуй слова наші, благослови нас. Амінь.

читайте також: Молитви перед і після їжі.

Вечірня молитва під час Великого посту

Господь Бог, творець всього живого на землі і Царю небесний, прости ж мене за гріхи, вчинені мною за день словом чи ділом. Навіть уві сні я, раб(а) Божий(a), не втрачаю віру в Тебе. Вірю, що позбавиш Ти мене від гріхів та очистиш дyшу мою. Кожен день сподіваючись я на захист Твій. Почуй молитву мою, відповідай на прохання мої. Амінь.

Вечірня молитва Ангелу Охоронцю під час Великого посту

Ангеле Хранителю, захисник дyші моєї і тiла мого. Якщо ж я згрішив в цей день, визволи мене від гріхів. Не дай Господу Богу розгніватися на мене. Помолися за мене, раба(у) Божого(y) (ім’я), перед Господом Богом, попроси його про відпущення гріхів моїх і захисти мене від вчинення зла. Амінь.

читайте також: Молитви Ангелу Охоронцю.

Щоденна молитва на Різдвяний піст

Владико Небесний, почуй же мою молитву. Очисти душу мою грішну, визволи мене від зла непростимого. Прошу Тебе, стань моїм помічником і захисником, а я залишуся вічним слугою Твоїм. Допоможи мені, Боже, так благослови мене. Амінь!

Молитва на Різдвяний піст за жителів дому

Боже всемогутній, Ти відпалу від Твоєї благости через переступ людину підніс до її первісного достоїнства, зволивши єдинородному своєму Синові народитися від Приснодіви Марії у Вифлеємі Юдейськім, щоб увесь світ пізнав Тебе і Сина Твого зі Святим Духом у нероздільній сутності. Смиренно молимо Тебе, чоловіколюбче, у ці святі дні: прийми від нас піст і молитви, мов приємний запах духовний, і всіх мешканців дому цього сподоби безгрішно разом з волхвами і пастирями поклонитися божественному Різдву возлюбленого Сина Твого Ісуса Христа. Тому і я, згідно з проповіддю пророків, котрі сповіщали добру звістку про народженого у Вифлеємі Христа, вам звіщаю: бадьоріться і вдосвіта вийдіть разом із ангелами назустріч народженому Еммануїлові; бадьоріться і з гідною радістю заспівайте славослов’я: Слава во вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління; разом з Церквою заспівайте: Христос рождається, славі*те! Христос з небес, зустрічайте! Христос на землі, возносіться! Христос народжений, сподобить у належний час осягнути Небесного Царства усіх, хто з чистою совістю почитає божественне Різдво Його. Йому ж належить усяка слава, честь і поклонення з безначальним Його Отцем і з Пресвятим, і благим, і животворящим Його Духом, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитви в піст перед Великоднем

Боже, милостивий будь мені грішному». (Уклін). Згідно Евангелью від Луки, це покаянна молитва, яку виголошував митар у притчі про митаря і фарисея. У цій притчі Христос наводив молитву митаря як взірець покаяння і прощення милості Божої.

Молитва на піст про прощення гріхів

Звертаюся я, раб(а) Божий(а) (ім’я), до Тебе, Господь, і від усього серця прошу Тебе пробачити гріхи мої. Змилуйся наді мною, Царю Небесний, визволи мене від дyшeвних мyк і самокaтyвання. До Тебе ж я звернуся, Син Божий. Пoмep Ти за гріхи наші і воскрес Ти, щоб жити вічно. Сподіваюся я на допомогу Твою і прошу благословити мене. Назавжди Ти Спаситель мій. Амінь!

Відео: важливість молитви під час Великого посту

читайте також: Розважання на 40 днів Великого Посту, Стації Хресної Дороги, Віншування на Різдво, 12 пісних страв на святий вечір на Рiздво.

Рейтинг: 5 - 2 Голосов