7 січня православні християни святкують Різдво Христове. Напередодні, 6 січня, закінчується 40 денний різдвяний піст, настає Святвечір. Найпривабливіші і таємничі традиції, обряди і прикмети пов’язані саме зі Святвечором і Різдвяної ночі, тобто з 6-го на сьоме січня.
Головна традиція цього вечора – очікування, немов дива, першої зірки на нічному небі. Особливо радісно цю традицію сприймають маленькі діти, щохвилини бігаючи юрбою разом з іншими дітками дивитися на вечірнє небо, а яке захоплення, коли в дивовижній вечірній січневої блакиті з’являється перша, Різдвяна зірка!
У дитинстві вона завжди здається такою великою і променистою, що які б наукові точки зору про січневі зірки і планети не приводили астрономи, всі точно знають: це саме вона, зірка Різдва. Коли на небі з’явиться Різдвяна зірка, можна всією сім’єю сідати за стіл і починати святкувати.
Для наших предків Різдво мало особливий сенс, вони готувалися до нього дуже ретельно: наводили порядок в оселі, ходили до церкви, дотримувалися релігійні канони, звали в цей вечір в будинок тільки самих близьких і коханих, особливо традиції збереглися на Буковині. Можливо, варто задуматися про відновлення традицій? В першу чергу, приготувати на Різдво правильні пісні страви.
12 страв на Рiздво – меню що приготувати на святвечір 2023
- Кутя
- Вареники з картоплею
- Голубці
- Узвар
- Борщ
- Тушкована квасоля
- Короп з духовки
- Вінегрет
- Пампухи
- Оселедець карпатський
- Тушкована капуста з грибами
- Вареники з капустою
На столі має бути саме 12 страв на святвечір і повинні бути пісними, тобто не містити м’ясо і тваринні жири, та й взагалі нічого від тваринного світу (ні молока, ні сметани, ні яєць, і т.п.). Приготувати на Різдво можна лише рибу, всілякі злаки, овочі і фрукти, звичайно. Почнемо ми із самої популярної страви:
страва 1.
Кутя – головна страва, з якої починається різдвяна трапеза. Вона символізує достаток і благополуччя в домі і завжди робиться солодкою – з медом, маком, сухофруктами, цукатами, цукром, узваром – щоб всієї сім’ї весь наступний день солодко жилося. Кутя – це зерно, а значить, символ вічного відродження і віри в Христа.
рецепт:
- 2 склянки пшениці
- 1 стакан маку
- 100 г меду (або 1/2 склянки цукру)
- 30 г очищених горіхів
- 50 г родзинок
- сіль за смаком
Як приготувати кутю з пшеницею:
- замочіть зерна пшениці на 10-12 годин у холодній воді;
- злийте воду, промийте зерна, залийте чистою холодною водою і ставте пшеницю варитися;
- варіть 30-40 хвилин: пшениця має стати м’якою, але не втратити пружність;
- родзинки та мак попередньо замочіть у гарячій воді. Маку потрібно півгодини, родзинкам – до 15 хвилин;
- волоські горіхи перебийте в блендері. За бажанням, ви можете їх просто дрібно нарізати;
- змішайте мак, подріблені горіхи, родзинки мед, пшеницю та добре вимішайте.
Вуаля готово, тепер ви можете милуватись приготованою кутею, та приступати до приготування другої страви це Вареники.
страва 2.
Вареники – символ достатку і райського життя, адже праведникам визначено потрапити в рай, де вони будуть як вареники в маслі. Вареники можуть бути з різними начинками: картоплею, картоплею і грибами, капустою, капустою з грибами, солодкі версії – з маком, чорносливом, сухофруктами …
рецепт:
- Картопля-4 шт.
- печериці – 200 г
- цибуля – 3 шт.
- борошно – 2 склянки
- вода – скільки візьме тісто
- сіль, перець, зелень
Як приготувати вареники з картоплею:
- просійте борошно, додайте воду, сіль, олію і вимішайте круте тісто. Накрийте його і залиште приблизно на годину, за цей час можна приготувати начинку;
- таке тісто виходить еластичним, його можна тонко розкачувати, а в окропі воно не розварюється;
- картоплю почистіть і відваріть у підсоленій воді. Зробіть пюре. Додайте сіль та перець за смаком;
- розкачайте тісто та формуйте невеликі вареники, всередину кладіть по невеликій ложці картоплі;
- поставте воду у великій каструлі на вогонь. Коли вода закипить, варіть у ній вареники 5-7 хвилин (вони мають піднятися на поверхню). Не забувайте помішувати, щоб вареники не злипались;
- за смаком можна подавати такі вареники із смаженою цибулею та морквою.
Отож вареники з картоплею на святий вечір готові, (гриби добавляйте за бажанням) ой як же смачно все пахне, ух ледве тримаюсь)) а тепер мерщій готувати слідуючу страву, ага мерщій, щоб ми з вами все встигли до приходу перших гостей) а слідуюча страва в нас це Голубці.
страва 3.
Голубці символічні одним своєю назвою: голуб – символ Божої гармонії і краси, миру і любові. Традиційний рецепт голубців містить м’ясо. Але в піст начинку можна замінити на тушковані гриби, моркву і цибулю. Далі готувати, як зазвичай.
рецепт:
- капуста 0,5 качана
- рис 150 г
- 1 морква
- гриби шампіньйони 10-12 штук (або сушені білі гриби)
- цибуля ріпчаста
- 2 ст. л. томатної пасти
- сіль та перець за смаком
Як приготувати голубці з грибами:
- Капусту проваріть 3-4 хвилини, обсушити. Жорсткі прожилки подрежьте, листя прокатати качалкою – так вони стануть м’якше і більш слухняним.
- Гриби відварити до готовності, дрібно наріжте. Цибулю також дрібно накришити і разом з грибами обсмажте на 3 столових ложках рослинного масла. Змішайте з рисом, посоліть за смаком.
- У кожен лист загорніть 2-3 ложки начинки, скачайте голубці і обсмажте їх по кілька хвилин з кожного боку на іншому маслі. Викладіть в чавунець або каструлю з товстим дном.
- Томатну пасту розведіть окропом, залийте голубці, так щоб вода займала 2/3 обсягу голубців в каструлі, покладіть прянощі і тушкуйте на слабкому вогні.
- Якщо любите, щоб капуста зовсім розпарився і не відчувалася, тушкуйте 1,5-2 години. Якщо капуста досить ніжна і вам подобається її смак – тушкуйте близько години.
Вважається, що для голубців ідеально підходить плоска капуста, а не округлої форми: вона більш рихла за структурою, її листя краще відокремлюються і більш еластичні.
Як виявилось голубці далеко не така складна страва, як може здатися на перший погляд. Слідуюча страва в нас, а точніше напій на черзі це Узвар.
страва 4.
Узвар – відвар із сухофруктів – символізує живу воду, яка очищає душу і тіло. Це завдання вирішується далеко не тільки символічно: приготований з домашньої сушки, а можна з додаванням сушених запашних трав (меліси, м’яти, пелюсток троянди) і плодів (шипшини, чорноплідної горобини), з додаванням яблучного або грушевого соку, він дає дійсно потужний заряд хорошого настрою і зміцнює імунітет.
рецепт:
- 200 г меду (або цукру)
- 200 г чорносливу
- 200 г сушених груш
- 200 г сушених яблук
- 100 г ізюму
- 3 літри води
Як приготувати Узвар:
- підготуйте сухофрукти – помийте і залийте холодною водою. Накрийте кришкою і залиште на 2-3 години;
- налийте в каструлю 3 літри води, покладіть груші і яблука та варіть на повільному вогні 15 хвилин. Потім додайте в узвар чорнослив та ізюм і варіть ще 10-15 хвилин;
- наприкінці додайте мед, дайте закипіти і зніміть узвар з вогню. Процідіть узвар і подавайте до столу охолодженим.
4 страви на святу вечерю вже готові залишилось іще 8, добре йдемо друзі, далі традиційно переходимо до гарячого рідкої страви це Борщ.
страва 5.
Ставлять на стіл в Святий вечір також перші страви – борщ на буряковому квасі або капусняк. І той і інший готуються з простих рослинних інгредієнтів, і ця простота народжує гармонію і ситну їжу. Так і людина, щодня працюючи над собою, стає чистішим і мудрішими. У деяких регіонах в борщ додають вушка з начиненою – картоплею, капустою або грибами (готуються за рецептом вареників, виглядають як дрібні пельмені).
рецепт:
- картопля – 5 шт.
- морква – 2 шт.
- цибуля – 2 шт.
- огірки солоні (середні) – 5 шт.
- петрушки корінь (невеликий) – 2 шт.
- томатну пасту – 2 ст. ложки
- лимон
- зелень різну
- сіль, цукор, перець
- оливки і маслини
- вода – 3 л
Як приготувати Борщ:
- Першим в підсолену воду відправляється картопля. Для цього його чистять, миють, ріжуть досить дрібно. Туди ж за бажанням можна кинути лавровий листочок.
- В цей час на сковороді готується заправка: пасерують дрібно нарізану цибулю, терті на тертці моркву, корінь петрушки, огірки.
- Додають до пасеровані овочам томатну пасту і перець. Вони будуть як би гаситися, так як огірки і паста дадуть багато рідини.
- Додають заправку до зварити до готовності картоплі. Варять солянку під кришкою 5 хвилин. За бажанням додають в неї розсіл з огірків, трохи цукру.
- При подачі прикрашають солянку пісну подрібненою зеленню, кільцями оливок або маслин, часточками лимона.
Найчастіше варять борщ, або капусняк. Але можна бути оригінальніше і приготувати смачну пісну солянку. Ідемо далі це Тушкована квасоля.
страва 6.
Страви з квасолі та гороху на Святвечір – символізують Божу весну, яка завжди відроджується в людині після занепаду.
рецепт:
- 2 склянки квасолі (білої або червоної)
- 250 г печериць
- 1 морква
- 1 цибулина
- 2 ст. л. томатної пасти та дрібка паприки
- сіль і перець за смаком
- рослинна олія
Як приготувати тушковану квасолю:
- замочіть квасолю на ніч в холодній воді, після цього добре промийте;
- помістіть квасолю в каструлю та залийте чистою водою, варіть на середньому вогні до напівготовності;
- наріжте скибочками гриби, цибулю та моркву;
- розігрійте сковороду з рослинним маслом і обсмажте гриби до напівготовності, потім додайте цибулю, моркву і обсмажте все разом 6-7 хвилин;
- додайте готову квасолю, томатну пасту, 50 мл води, паприку, сіль і перець за смаком. Тушкуйте помішуючи ще 5-6 хвилин.
Тушкована квасоля готова а нас вже чекає для приготування Короп з духовки.
страва 7.
Риба є уособленням жіночої енергії, водної, і її також має бути досить, кількох видів – смажена риба, тушкована, солона – особливо якщо жінка мріє про сина чи доньку. Крім того, риба – стародавній символ Христа, і тому рибні страви на столі 6 січня мають бути обов’язково.
рецепт:
- короп – тушку в 1-1,5 кг
- цибуля – 1 шт.
- мед – 4 ст. ложки
- масло рослинне – 100 мл
- оцет бальзамічний – 3 ст. ложки
- коріандр насіння – 3 ст. ложки
- розмарин гілочки – 3 шт.
- сіль перець
Як приготувати рибу в духовці:
- Рибу миють, чистять від луски. Голову залишає. Надрізають тушку в області ребер.
- Готують маринад з розтопленого меду, приправ, бальзамічного оцту і рослинного масла.
- Витримують тушку коропа в маринаді близько 1 години.
- Викладають коропа на змащене деко, накривають фольгою. Можна тушку обернути в фольгу повністю, влити в цей «кокон» залишки маринаду.
- При 200 градусах випікають 40 хвилин.
- Подавати запеченого таким чином коропа можна на подушці з картоплі або будь-яких інших овочів.
Також рибу дозволено вживати в окремі дні посту. Далі на черзі Вінегрет.
страва 8.
Проста, але улюблена всіма страва, вінегрет, цілком підходить для різдвяного столу.
рецепт:
- бурак – 3 шт.
- картопля – 3 шт.
- огірки солоні – 4 шт.
- морква – 2 шт.
- цибуля салатна – 1 шт.
- горошок зелений – 200 г
- оливкова олія – 100 мл
- оцет столовий або яблучний – 50 мл
- сіль, перець, зелень
Як приготувати вінегрет:
- Буряк можна або відварити, або запекти в духовці (у фользі її випікають 2 години).
- Картоплю і моркву очищають від шкірки, миють і відварюють.
- Якщо горошок заморожений, його варять в окропі 5 хвилин.
- Всі овочі нарізають кубиками, приблизно рівними розміру горошин.
- Готують заправку з олії, оцту, солі і перцю.
- Заправляють салат, додають в нього посічену зелень.
- Перемішують його.
- За бажанням додають у вінегрет квашену капусту.
Порада: У вінегрет можна додати зелений горошок, відварну квасолю, консервовані гриби. Перед подачею охолодити вінегрет в холодильнику. Йдемо далі, слідуючим ми приготуємо Пампухи.
страва 9.
Пироги і пиріжки повинні обов’язково стояти на різдвяному столі біля господаря будинку: випічка і страви з тіста символізують сонячну чоловічу енергію. Напечіть різних пирогів, нехай потроху – з маком, картоплею, капустою, кашею, овочами …
рецепт:
- 500 г борошна
- 50 г дріжджів
- 250 мл молока
- 1 яйце, 4 жовтки
- 50 г цукру, дрібка солі, пудра
- для начинки: варення, какао чи мак
Як приготувати пампухи:
- розведіть дріжджі в теплій воді, додайте борошно (2 столові ложки) та дрібку цукру і поставте суміш в тепле місце для бродіння;
- влийте суміш у миску з рештою борошна, додайте жовтки та розтерте яйце з цукром. Добре вимішайте тісто, щоб воно не прилипало до рук, та залиште в теплому місці на годину;
- після того розкачайте тісто. Видавіть склянкою круги, в середину кожного викладіть начинку та накрийте іншою частиною тіста;
- в якості начинки використовуйте варення, мак або какао з цукром;
- готові пампухи покладіть на посипану борошном дощечку швом донизу. Залиште їх на 5-10 хвилин, щоб вони піднялися;
- для смаження візьміть глибоку посудину, розігрійте в ній олію (коли на дні з’являються невеликі пухирці, пампухи можна смажити);
- опускайте по 3-4 пампуха та обсмажуйте з обох сторін до золотистого кольору;
- гарячі пампухи посипайте пудрою. Для запаху у пудру можна додати ванільний цукор.
12 страв на святий вечір майже готові, а ми вже трохи втомилися і сідаємо на хвилинку перепочити. відпочили ми декілька хвилин і йдемо готувати Оселедець карпатський.
страва 10.
Як же ми на святий вечір обійдемось без оселедця, тож ми проготуємо Оселедець карпатський. Оселедець потрібно приготувати заздалегідь, адже він має добре промаринуватися.
рецепт:
- Оселедець – 1 кг
- цибуля – 200 г
- морква – 200 г
для маринаду:
- Олія – 350 г
- оцет – 2-3 ст.л.
- цукор – 1 ст.л.
- сіль, перець
Як приготувати оселедець карпатський:
- Оселедець розбираємо на філе, нарізуємо філе на подовгасті шматки, злегка відбиваємо.
- Цибулю та моркву нарізуємо соломкою, викладаємо на оселедець.
- Загортаємо рулетик, сколюємо шпажкою.
- Викладаємо в посудину і заливаємо маринадом.
- Залишаємо 10-12 годин.
- Подаємо до столу разом зі шпажками.
Пісні страви на святвечір слід готувати заздалегіть та розпланувати час, щоб все не робилося в останій момент. Фініш вже близько, а наразі Тушкована капуста.
страва 11.
Страви з капусти символізують простоту і одночасно міцність та єдність навколо однієї твердої основи. Капуста з грибами здається простою стравою? Вона вийде святковою, якщо замість печериць взяти сушені білі грибочки і красиво прикрасити.
рецепт:
- капуста білокачанна – 1 кг
- сушені білі гриби – 300 г
- морква – 1 шт.
- цибуля – 1 шт.
- томатний сік – 0,5 склянки
- сіль, перець, зелень
Як приготувати тушковану капусту:
- Білі гриби замочують на 1 годину.
- Готують зажарку з цибулі і моркви.
- Дрібно шаткують капусту, відправляють її гаситися. Якщо на самому початку її посолити і злегка прим’яти, буде багато соку, воду доливати не доведеться.
- Відразу ж додають до капусти дрібно нарізані білі гриби, накривають кришкою сотейник. Гасять 20 хвилин.
- Додають в страву зажарку, томатний сік і перець, гасять ще 10 хвилин.
- При подачі викладають блюдо акуратною гіркою і прикрашають зеленню.
Ну що ж, наші страви на святвечір і тушкована капуста вже стоять на столі, але нам не вистачає іще однієї страви, остання страва в нашому списку це Вареники з капустою.
страва 12.
Що ж вареники з картоплею в нас вже є, тепер потрібно приготувати Вареники з капустою). Капуста – квашена і тушкована – також одне з бажаних страв на різдвяному столі. Вона символізує внутрішню силу кожної людини і всієї громади, яка, зібравшись разом, як капустяне листя у качана, може протистояти всім негараздам.
рецепт:
- 500 грамів квашеної капусти,
- 50 грамів сушених грибів,
- 2 цибулини,
- 3 столові ложки рослинної олії,
- сіль,
- цукор,
- чорний мелений перець.
Як приготувати вареники з капустою:
- Гриби залийте окропом, дайте трохи постояти і набрякнути, потім зваріть до готовності. Остудіть і дрібно нарубати. Лук також дрібно нарубати, підсмажте до м’якості на половині масла.
- Спробуйте капусту: якщо вона надто кисла, промийте його в холодній воді. Вичавіть з капусти зайвий сік, дрібно нарубати. Тушкуйте на іншому маслі до м’якості, потроху підливаючи грибний відвар, приправте цукром, сіллю і перцем.
- Змішайте готову капусту з грибною піджаркою, тушкуйте разом кілька хвилин, приправте за смаком. Остудіть і готуйте вареники, як в попередньому рецепті. де вареники з картоплею.
Гості вже на порозі, а ми з усмішкою та задоволеним обличчям поскільки ми все встигли, зустрічаємо їх та пригощяємо нашими смаколиками)
читайте також: Молитва на Різдво піккардійська терція, Молитва на Святий Вечір.
Ну і, найважливіше – поставтеся до різдвяної традиції до приготування 12 страв на святвечір з повагою і щирістю, як колись до цього ставились наші предки. На послідок хочу сказати, що це не обов’язково мають бути саме перелічені страви, головне щоб вони були пісні! Зі святом вас, зі Святим вечором, з Різдвом Христовим! Ваша gumoreska.in.ua.