Василь Стефаник хронологічна таблиця

Василь Стефаник хронологічна таблиця

Василь Семенович Стефаник

Василь Стефаник коротка інформація:

ПсевдоЖелізний
Народився14 травня 1871
Русів, Снятинський район, Івано-Франківська область
Помер7 грудня 1936 (65 років)
Русів, Снятинський повіт, Станіславське воєводство, Польська республіка
·пневмонія
КраїнаЗУНР, Польська Республіка, Австро-Угорщина
Національністьукраїнець
Діяльністьписьменник, політик
Alma materЯгеллонський університет
Мова творівукраїнська
Роки активності1883–1936
Напрямокекспресіонізм
Жанрновела

Василь Стефаник біографія хронологічна таблиця текст

ДатаПодія
14 травня 1871Народився Василь Семенович Стефаник в с. Русові (тепер Снятинського району Івано-Франківської області) в сім’ї заможного селянина.
1883Стефаник вступає до польської гімназії в Коломиї, де з четвертого класу бере участь у роботі гуртка гімназичної молоді. Учасники гуртка вели громадсько-культурну роботу серед селян (зокрема, організовували читальні). Стефаник-гімназист починає пробувати сили в літературі. Зі своїх перших творів Стефаник опублікував без підпису лише один вірш.
1888Оповідання “Нечитальник”
1889“Лумера”
1890Стефаник у зв’язку із звинуваченням в нелегальній громадсько-культурній роботі змушений був залишити навчання в Коломиї і продовжити його в Дрогобицькій гімназії. Там він брав участь у громадському житті, став членом таємного гуртка молоді, особисто познайомився з Франком, з яким потім підтримував дружні зв’язки.
1892Після закінчення гімназії Стефаник вступає на медичний факультет Краківського університету. Однак, за визнанням письменника, з тією медициною “вийшло діло без пуття”. Замість студіювання медицини він поринає у літературне і громадське життя Кракова.
1890Перша стаття — “Жолудки наших робітних людей і читальні”
1893 — 1899Пише і друкує в органах радикальної партії “Народ”, “Хлібороб”, “Громадський голос” та “Літературно-науковому віснику” ряд статей: “Віче хлопів мазурських у Кракові”, “Мазурське віче у Ржешові”, “Мужики і вистава”, “Польські соціалісти як реставратори Польщі od morza do morza”, “Книжка за мужицький харч”, “Молоді попи”, “Для дітей”, “Поети і інтелігенція”.
1896—1897Час особливо напружених шукань Стефаника. Намагання його відійти від застарілої, як йому здавалося, описово-оповідної манери своїх попередників на перших порах пов’язувалося з модерністичною абстрактно-символічною поетикою.
1896 — 1897Він пише ряд поезій у прозі і пробує видати їх окремою книжкою під заголовком “З осені”.
1897У чернівецькій газеті “Праця” побачили світ перші реалістичні новели Стефаника — “Виводили з села”, “Лист”, “Побожна”, “В корчмі”, “Стратився”, “Синя книжечка”, “Сама-саміська”, які привернули увагу літературної громадськості художньою новизною, глибоким та оригінальним трактуванням тем з життя села.
1899Перша збірка новел — “Синя книжечка”.
1900Вийшла друга збірка Стефаника — “Камінний хрест”
1901Третя збірка новел Стефаника — “Дорога”
1905Четверта збірка письменника — “Моє слово”
1916Стефаник пише новелу “Марія”, яку присвячує пам’яті Франка.
1927 — 1933Стефаник опублікував ще більше десяти новел. В останні роки життя Стефаник пише також автобіографічні новели, белетризовані спогади. До них належать такі твори, як “Нитка”, “Браття”, “Серце”, “Вовчиця”, “Слава йсу”, “Людмила”, “Каменярі”.
1933Відмовився від персональної пенсії, коли довідався про штучно створений голод і переслідування української інтелігенції.
7 грудня 1936Останні роки життя письменник тяжко хворів. Помер і похований у рідному селі.

Популярні твори:

Біографії

Посилання

Рейтинг: 3.7 - 3 Голосов