Борис Грінченко хронологічна таблиця

Борис Грінченко хронологічна таблиця
Борис Грінченко коротка інформація

ПсевдоВасиль Чайченко, Л. Яворенко, П. Вартовий, Б. Вільховий, Перекотиполе, Гречаник.
Народився27 листопада (9 грудня) 1863
хутір Вільховий Яр, Харківська губернія, Російська імперія
Помер23 квітня (6 травня) 1910 (46 років)
Оспедалетті, Королівство Італія
ПохованняБайкове кладовище
ПідданствоРосійська імперія
Національністьукраїнець
Діяльністьписьменник, педагог, лексикограф, літературознавець, етнограф, історик, публіцист, громадсько-культурний діяч, політичний діяч
Alma materХНУ імені В. Н. Каразіна
Мова творівукраїнська, російська
Роки активності1880-тих—1910-ті
Напрямокреалізм
Жанроповідання, повість, п’єса, вірш, балада, поема, стаття

Борис Грінченко хронологічна таблиця текст

ДатаПодія
9 грудня 1863Народився на хуторі Вільховий Яр поблизу села Руські Тишки, тепер Харківського району Харківської області. Походив із дрібнопоміщицької родини, в якій розмовляли російською мовою. Рано навчившись читати, хлопець виявив нестримний потяг до книжок. Вчився в реальному училищі у Харкові.

Тут Грінченко зближується з народницькими гуртками, вивчає й поширює їхні видання, що й стає причиною арешту та кількамісячного ув’язнення. На цьому його навчання закінчилося: довелося іти заробляти на власний хліб. Якийсь час працюючи у казематі, Борис жив у сім’ї шевця. Навчившись шити чоботи, на заощаджені копійки від заробітку купував книжки і займався самоосвітою.

1881-1893Склавши при Харківському університеті іспити на звання народного вчителя, Грінченко вчителював на Слобожанщині і Катеринославщині.
1884Оповідання «Чудова дівчина», збірка поезій «Пісні Василя Чайченка»
1885«Сама, зовсім сама»
1886Збірка «Під сільською стріхою»
1890«Олеся»,повість «Соняшний промінь»
1891Грінченко спільно з Іваном Липою, Миколою Міхновським, Юрієм Міхновським, Віталієм Боровиком, Миколою Вороним, Олександром Черняхівським заснував Братство Тарасівців.Оповідання «Украла», повість «На розпутті»
1893Збірка «Під хмарним небом»
1896«Яка тепер народна школа в Україні»
1897«Дзвоник»
1898«Землякам, що раз на рік збираються на Шевченкові роковини співати гімн»
1884–1900Працював у Чернігівському земстві, активно співпрацював з місцевою Громадою. На кошти І. Череватенка, організував на Підросійській Україні видавництво популярних книжок українською мовою.Повість «Серед темної ночі»
1901Повість « Під тихими вербами»
з 1902Жив і працював у Києві
1904Став одним з лідерів новоствореної Української демократичної партії.Очолив ліву течію УДП, яка утворила Українську радикальну партію
1906Співробітник газети «Громадська думка» та редактор журналу «Нова Громада». «Народні вчителі і вкраїнська школа»
1906-1909Очолював київську «Просвіту». Грінченко боровся за навчання українських дітей рідною мовою, виступав за чистоту української літературної мови. Створив ряд шкільних підручників, серед яких «Українська граматика», «Рідне слово».
6 травня 1910Помер у Оспедалетто (Італія). Похований письменник на Байковому кладовищі, біля дочки. Дружина попросила, щоб залишили місце і для неї.

Біографії

Посилання

Рейтинг: 5 - 2 Голосов