Борис Грінченко хронологічна таблиця

Борис Грінченко хронологічна таблиця
Борис Грінченко коротка інформація

Псевдо Василь Чайченко, Л. Яворенко, П. Вартовий, Б. Вільховий, Перекотиполе, Гречаник.
Народився 27 листопада (9 грудня) 1863
хутір Вільховий Яр, Харківська губернія, Російська імперія
Помер 23 квітня (6 травня) 1910 (46 років)
Оспедалетті, Королівство Італія
Поховання Байкове кладовище
Підданство Російська імперія
Національність українець
Діяльність письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, етнограф, історик, публіцист, громадсько-культурний діяч, політичний діяч
Alma mater ХНУ імені В. Н. Каразіна
Мова творів українська, російська
Роки активності 1880-тих—1910-ті
Напрямок реалізм
Жанр оповідання, повість, п’єса, вірш, балада, поема, стаття

Борис Грінченко хронологічна таблиця текст

Дата Подія
9 грудня 1863 Народився на хуторі Вільховий Яр поблизу села Руські Тишки, тепер Харківського району Харківської області. Походив із дрібнопоміщицької родини, в якій розмовляли російською мовою. Рано навчившись читати, хлопець виявив нестримний потяг до книжок. Вчився в реальному училищі у Харкові.

Тут Грінченко зближується з народницькими гуртками, вивчає й поширює їхні видання, що й стає причиною арешту та кількамісячного ув’язнення. На цьому його навчання закінчилося: довелося іти заробляти на власний хліб. Якийсь час працюючи у казематі, Борис жив у сім’ї шевця. Навчившись шити чоботи, на заощаджені копійки від заробітку купував книжки і займався самоосвітою.

1881-1893 Склавши при Харківському університеті іспити на звання народного вчителя, Грінченко вчителював на Слобожанщині і Катеринославщині.
1884 Оповідання «Чудова дівчина», збірка поезій «Пісні Василя Чайченка»
1885 «Сама, зовсім сама»
1886 Збірка «Під сільською стріхою»
1890 «Олеся»,повість «Соняшний промінь»
1891 Грінченко спільно з Іваном Липою, Миколою Міхновським, Юрієм Міхновським, Віталієм Боровиком, Миколою Вороним, Олександром Черняхівським заснував Братство Тарасівців.Оповідання «Украла», повість «На розпутті»
1893 Збірка «Під хмарним небом»
1896 «Яка тепер народна школа в Україні»
1897 «Дзвоник»
1898 «Землякам, що раз на рік збираються на Шевченкові роковини співати гімн»
1884–1900 Працював у Чернігівському земстві, активно співпрацював з місцевою Громадою. На кошти І. Череватенка, організував на Підросійській Україні видавництво популярних книжок українською мовою.Повість «Серед темної ночі»
1901 Повість « Під тихими вербами»
з 1902 Жив і працював у Києві
1904 Став одним з лідерів новоствореної Української демократичної партії.Очолив ліву течію УДП, яка утворила Українську радикальну партію
1906 Співробітник газети «Громадська думка» та редактор журналу «Нова Громада». «Народні вчителі і вкраїнська школа»
1906-1909 Очолював київську «Просвіту». Грінченко боровся за навчання українських дітей рідною мовою, виступав за чистоту української літературної мови. Створив ряд шкільних підручників, серед яких «Українська граматика», «Рідне слово».
6 травня 1910 Помер у Оспедалетто (Італія). Похований письменник на Байковому кладовищі, біля дочки. Дружина попросила, щоб залишили місце і для неї.

Біографії

Посилання

Рейтинг: 5 - 121 Голосов