Василь Стус хронологічна таблиця

Василь Стус хронологічна таблиця

Василь Семенович Стус

Василь Стус коротка інформація:

ПсевдоВ. Петрик
Народився6 січня 1938
Рахнівка, Гайсинський район, Вінницька область, Українська РСР, СРСР
Помер4 вересня 1985 (47 років)
Перм-36, Чусовський район, Пермська область, РРФСР, СРСР
ПохованняБайкове кладовище
КраїнаСРСР
Національністьукраїнець
Діяльністьпоет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник
Alma materДонНУ
Мова творівукраїнська
Роки активності1959 — 1985
Жанрвірш

Василь Стус біографія хронологічна таблиця текст

ДатаПодія
6 січня 1938Народився Василь Стус в селянській родині, був четвертою дитиною в сім’ї.
1939Семен Дем’янович та Ірина Яківна переселилися в місто Сталіно (нині Донецьк), аби уникнути примусової колективізації.
1940Забрали туди своїх дітей.
1944—1954Навчався у Донецькій міській середній школі № 265 і закінчив її зі срібною медаллю.
1954Василь вступив на історико-літературний факультет педагогічного інституту м. Сталіно.
1959Закінчивши навчання з червоним дипломом, три місяці вчителював в селі Таужня Кіровоградскої області, після чого два роки служив в армії.Під час навчання і служби став писати вірші. Тоді ж відкрив для себе німецьких поетів Ґете і Рільке; переклав близько сотні їх віршів. Ці переклади було згодом конфісковано і втрачено.
1959Опублікував свої перші вірші.
1960Працював учителем української мови та літератури у середній школі № 23 м. Горлівки. Згодом був підземним плитовим на шахті «Октябрьська» в Донецьку
1963Вступив до аспірантури Інституту літератури Академії наук УРСР у Києві.
Вереснь 1965Під час прем’єри фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» в Києві взяв участь в акції протесту проти арештів серед української інтелігенції, за що Стуса звільнили з інституту. Після цього заробляв на життя, працюючи на будівництві, в котельні, в конструкторському бюро. Водночас продовжував продуктивну творчу діяльність.Одружився з Валентиною Василівною Попелюх.
15 листопада 1966У них народився син — нині літературознавець, дослідник творчості батька Дмитро Стус.
1965Пропозицію Стуса опублікувати свою першу збірку віршів «Круговерть» відхилило видавництво. Незважаючи на позитивні відгуки рецензентів, було відхилено і його другу збірку — «Зимові дерева». Однак її опублікували в самвидаві, а пізніше вона потрапила до Бельгії й 1970 була видана в Брюсселі.
На початку 1970-хПриєднався до групи захисту прав людини.«Зимові дерева»
1971«Веселий цвинтар»
1972«Час творчості»
Восени 1972Заарештований і засуджений на п’ять років примусової праці і три роки заслання за «антирадянську агітацію і пропаганду». Весь термін ув’язнення перебував у концтаборах Мордовії. Більшість віршів, що Стус писав у концтаборі, вилучалася і знищувалась, лише деякі потрапили на волю через листи до дружини.
1977«Палімпсести»
1977-1979По закінченню строку в концтаборі Стуса вислали в Матросове Магаданської області, де він працював на золотих копальнях.
Восени 1979Повернувшись до Києва, приєднався до гельсинської групи захисту прав людини. Незважаючи на те, що його здоров’я було підірване, Стус заробляв на життя, працюючи робітником на заводі.
Травнь 1980Був знову заарештований і засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання. Відмовився від призначеного йому адвоката Віктора Медведчука, намагаючись самому здійснити свій захист. За це Стуса вивели із зали суду і вирок йому зачитали без нього.
1985Стуса було висунуто на здобуття Нобелівської премії з літератури.
28 серпня 1985Стуса відправили в карцер. На знак протесту він оголосив голодування. В ніч 3 на 4 вересня він помер, можливо, від переохолодження. Його поховали на табірному цвинтарі. Прохання родини перевести тіло додому відхилили на тій підставі, що не вийшов термін ув’язнення.

Популярні твори:

Біографії

Посилання

Рейтинг: 5 - 2 Голосов