Максим Рильський хронологічна таблиця

Максим Рильський біографія

Ім’я при народженніМаксим Тадейович Рильський
Народився7 (19) березня 1895 або 19 березня 1895
Помер24 липня 1964 (69 років)
Київ, Українська РСР, СРСР
ГромадянствоРосійська імперія, УНР, УСРР, СРСР
Національністьукраїнець
Діяльністьпоет, перекладач, публіцист
ПохованняБайкове кладовище

Максим Рильський народився 19 березня 1895 року в Києві. Його батько, етнограф, громадський діяч і публіцист Тадей Рильський, був сином багатого польського пана Розеслава Рильського і княжни Трубецької. Один з предків Рильських у XVII столітті був київським міським писарем.

Дід був учнем базиліянської школи і під час взяття Умані гайдамаками у 1768 році ледве не був страчений. Тадей Рильський разом з Володимиром Антоновичем та групою інших польських студентів вирішили присвятити себе вивченню історії України й віддати своє життя народу, серед якого жили. В історії цей рух відомий як рух хлопоманів. Мати Максима Рильського, Меланія Федорівна, була простою селянкою з села Романівки (нині Попільнянського району Житомирської області). 1902 року помер його батько, і родина переїхала з Києва в Романівку.

Максим спершу навчався в домашніх умовах, потім у приватній гімназії в Києві. Змалку познайомився з композитором М.Лисенком, етнографом, дослідником і збирачем українських народних дум та пісень Д.Ревуцьким, актором і режисером П.Саксаганським, етнографом та фольклористом О.Русовим, які справили на нього великий вплив.

Максим Рильський хронологічна таблиця

ДатаПодія
19 березня 1895Максим Рильський народився в Києві. Його батько, етнограф, громадський діяч і публіцист Рильський Тадей Розеславович, був сином багатого польського пана Розеслава Рильського і княжни Трубецької. Один з предків Рильських у XVII столітті був київським міським писарем. Дід був учнем базиліянської школи і під час взяття Умані гайдамаками у 1768 році ледве не був страчений (за переказом, він заспівав православний гімн «Пречиста Діво, мати руського краю», це справило на ватажка гайдамаків таке враження, що він відпустив хлопця, а також решту засуджених на смерть поляків та євреїв). Мати Максима Рильського, Меланія Федорівна, була простою селянкою з села Романівки (нині Попільнянського району Житомирської області).
1902Помер його батько, і родина переїхала з Києва до Романівки.
З осені 1908Максим спершу навчався в домашніх умовах, потім у приватній гімназії в Києві.
1910Перша юнацька збірка поезій «На білих островах».
1915–1918Після приватної гімназії Науменка Рильський навчався на медичному факультеті Київського університету Св. Володимира, потім на історико-філологічному факультеті Народного університету в Києві, заснованому за гетьмана Павла Скоропадського, але через бурхливі події революції й громадянської війни жодного з них не закінчив. Займався самоосвітою, вивченням мов, музикою.
1918Збірка «Під осінніми зорями».
1919-1929Вчителював у селі, зокрема й у Романівці, а також у київській залізничній школі, на робітфаці Київського університету та в Українському інституті лінгвістичної освіти.
1922«Синя далечінь»
1925«Поеми»,«Крізь бурю і сніг».
1926«Тринадцята весна».
1929«Гомін і відгомін», «Де сходяться дороги»
1931Виявляв обурення проти ідейно-політичної та літературної атмосфери, що панувала тоді (зокрема, у статті «Моя апологія, альбо самооборона», «Більшовик», Київ, ч.216, 23 вересня 1923). Така поведінка поета викликала гострі напади офіційної критики, що врешті закінчилося арештом НКВС, після чого він майже рік просидів у Лук’янівській тюрмі. Після ув’язнення Остап Вишня забрав його до себе в Харків на кілька днів у гості. Його товариші-неокласики М. Драй-Хмара, П. Филипович, М. Зеров були репресовані й загинули в концтаборах.Після ув’язнення, творчість Рильського зазнає змін.
1932У збірці «Знак терезів» (1932) проголосив активне сприйняття радянської дійсності, завдяки чому він єдиний з неокласиків урятувався від сталінського терору і був зарахований до числа офіційних радянських поетів.
1936«Літо».
1940«Україна», «Збір винограду».
1943Його обрано академіком.
1944-1964Максим Рильський був директором Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН України.
1957«Слово про рідну матір», «Троянди й виноград»
1960Йому було присуджено Ленінську премію
1964«Голосіївська осінь», «Зимові записи»
24 липня 1964Помер Максим Тадейович Рильський. Поховано його у Києві, на Байковому кладовищі.

Біографії

Розділи

Посилання

Рейтинг: 5 - 3 Голосов