Друкувати
Свято Маковея – це друга назва Медового Спасу – стародавнього слов’янського свята, яке нині тісно переплелось із традиціями Православ’я.

Інші назви цього свята: Перший спас Маковея, Медовий Спас, Маковий Спас, Мокрий Спас, Спас на воді, Бджолине свято, Проводи літа.

Традиції та звичаї на Маковея 14 серпня: богослужіння, освячення води, маку, меду та квітів, випікання хлібобулочних виробів з маком.

Зміст:

Якого числа Медовий Спас (коли Маковея) 2023 року

Свято Медовий спас або Маковія (Маковея) відзначається у 2023 році: 14 серпня, неділя. Слід зазначити що Маковей – це неперехідне свято, воно відзначається щороку 14 серпня.

З цього дня розпочинається Успенський піст (який починається: неділя 14 серпня, і закінчується: субота 27 серпня), він триває рівно два тижні – його ще називають Спасівкою. Це суворий піст, який має підготувати душі віруючих до свята Успіння Пресвятої Богородиці.

медовий спас зі святом маковія

Медовий Спас зі святом Маковія

Свято Маковея або Медовий Спас: історія виникнення свята

Щороку 14 серпня відзначається свято Маковея. У церковному календарі йому дано назву День мучеників Макавеїв, у народі його взагалі називають Медовим Спасом або Мокрим. Але звідки пішло це свято і які його особливості? У далекому 166 року до Різдва Христового правив сирійський цар Антіох Епіфан. Царем він був жорстоким і в усій Юдеї, а також в Єрусалимі, ввів свої звичаї – язичницькі.

У Господньому храмі цар наказав поставити статую Зевса (язичницького бога, Олімпійського) і змушував поклонятися цьому богу всіх юдеїв. Його стараннями багато хто зрікся істинної віри, однак залишалися і ті, хто був вірний своєму Богові до кінця, вірячи в Його пришестя. У цей час жив законоучитель на ім’я Елеазар – прибічник Мойсеєва закону.

Єлеазара судили за це, але він відважно прийняв муки, що випали на його частку, після чого загинув в Єрусалимі. Брати Маккавеї були учнями святого Єлеазара і разом зі своєю матінкою Соломонією вони виявили таку ж мужність, як і їхній загиблий учитель. За віру вони були віддані суду, за те, що гордо визнали себе послідовниками Істинного Господа і відмовилися поклонятися язичницьким богам.

Першим відповідав старший з братів від імені всіх інших: він тримався за колишню віру, не бажаючи зрікатися, і тоді Антіох віддав його катуванням перед очима своїх братів і матері. Інші брати за ним зазнали мук і смерті, не бажаючи приносити жертви язичницьким богам. Втративши всіх своїх синів, Соломонія підняла руки вгору, принесла Господу вдячну молитву над тілами загиблих дітей і померла.

Так самовідданий вчинок семи святих братів (Елеазара та його учнів) справив сильне враження на Юду Маккавея, надихнув його і мотивував підняти повстання проти безбожного царя. Пізніше Маккавей переміг у цьому протистоянні, завдяки чому в Єрусалимському храмі не залишилося ідолів. Подвиг семи братів не був забутий і через сотні століть.

Припускають, що назва свята Маковея виникла внаслідок накладення імені Маккавея і схожої з ним квітки маку, дозрівання якої відбувається в час святкування свята маковея 14 серпня.

Що освячують на Медовий Спас (що святити на Маковея)

Що святити на Медовий Спас

Що святити на Медовий Спас

Православні віруючі на свято Маковея зазвичай приносять до церкви для освячення:

  • мак;
  • мед;
  • воду;
  • квіти та трави.

Деякі господарки попередньо виготовляють букети, так звані “Маковійчики”. Букети збирають з м’яти, чебрецю, любистку, ромашки і обов’язково – суцвіття маку, яке до цього часу вже перетворюється з квітки на коробочку.

Вважається, що у цей день освячені мед та вода наділяються цілющими властивостями.

Важливо: Не можна на Маковея освячувати алкоголь, м’ясні продукти, а також гроші та інші матеріальні цінності.

Букет на Маковея “Маковійчик”: з чого він складається

В цей день у всіх церквах освячують не лише воду, а й мед, квіти і мак, який приносять віруючі, а також особлива “маковійчик” або “маковейка” – букет із кількох особливих рослин. За старих часів вважали, що їх має бути рівно 17.

Букет на Маковея

Букет на Маковея

Букет на Маковея обов’язково мав містити:

  • календулу;
  • материнку;
  • соняшник;
  • ласкавець;
  • м’яту;
  • тирлич;
  • головки маку;
  • вівсяні колоски;
  • донник;
  • полин;
  • калину;
  • руту;
  • інші трави.

Однак у наші дні вимоги до вмісту букета на Маковій зменшилися, тому цілком достатньо, якщо ви зберете букетик, що містить лише кілька таких рослин. Але мак обов’язково має бути присутнім – адже це Маковей. Букетик потрібно перев’язати червоною стрічкою.

А що робити з букетом на Маковії після свята? – після освячення в церкві викидати його не можна, букет слід засушити та зберігати десь у будинку до наступного року як оберіг.

Ще одна особлива традиція – “допомоги”, допомога на Маковей незаможним, вдовам та сиротам. Було прийнято на це свято обов’язково надати їм якусь допомогу по господарству, а особливо наколоти дрова.

В які прикмети вірять на Медовий Спас на Маковея

У народі існує багато прикмет, що дотримуються Маковея. Багато з них пов’язані з посівами та врожаєм, а також з погодою на осінь та зиму:

  • до Маковея не можна сіяти озимі, бо не буде врожаю;
  • від Першого Спасу (14 серпня) вже потрібно накопичувати запаси на зиму;
  • Перші зграї птахів починають відлітати в теплі краї;
  • Якщо у цей день буде дощ – буде мало пожеж;
  • Після Медового Спасу бджоли не носять мед;
  • Яка погода на Маковея, така буде і на Третій Спас – Горіховий;
  • На Спас купатися – гріхи попрощаються. А ось після нього купатися в річках чи озерах вже не можна, так само як і купати в них коней.

У це свято молоді дівчата та хлопці водили хоровод із піснею “Ой, на горі мак”, супроводжуючи гуляння розіграшами та веселими жартами. Незаміжні дівчата обсипали молодих хлопців маком.

Вважалося, що на свято Маковея жінці можуть попрощатися всі гріхи, якщо вона попросить прощення у свого Ангела-хранителя.

Що можна робити на Медовий Спас

  • Подякувати пасічнику за його працю. На Медовий Спас вшановують бджолярів та їхню працю, тому поїздка на пасіку буде чудовою ідеєю.
  • Приготувати щось із меду. Однак віруючим варто не забувати про початок Успенського посту, тому страви мають бути пісними. Вірили, якщо загадати бажання перед тим, як з’їсти мед, воно неодмінно здійсниться.
  • Приготувати щось із маку. Друга назва Медового Спасу – Макавей (у різних варіаціях зустрічаються Маккавей та Маковей). Вірять, що мак, як і мед, у цей день має цілющі властивості, тому його обов’язково потрібно додати в їжу. І не тільки в їжу: за прикметою, якщо покласти під подушку дитині освячену в церкві макову голівку, вона вбереже її від пристріту.
  • Скупатися наостанок. Ті, хто продовжував плавати у відкритих водоймах навіть після Іллі, остаточно закривали купальний сезон після Медового Спасу. Вважалося, що з цього часу вода зацвітає і, викупавшись у ній, можна захворіти. Крім того, Медовий Спас інакше називали Спасом на воді — вірили, що всі водоймища в цей день очищають тіло та душу, позбавляють гріхів та хвороб. Тому на Медовий Спас купалися не тільки самі, а й омивали худобу.
  • Відвідати богослужіння. 14 серпня у церквах проходить святкова ранкова служба, присутня на якій прагнуть усі віруючі.
  • Освятити у церкві продукти. Традиційно для освячення носили мед та мак, а також інші сезонні овочі та фрукти. Жінки приносили волошки та чорнобривці. Квіти висушували та використовували як оберег. У відварах із цих сухоцвітів у давнину купали дітей, щоб уберегти їх від хвороб.
  • Просити про відпущення гріхів. У народі вважалося, що Медовий Спас — день відпущення “бабиних гріхів”: вірили, що жінками прощаються всі гріхи, які вони відмовляють цього дня.
  • Допомагати своєму ближньому. Пасічники віддавали порцію меду жебракам, а люди, які виходили з храму, ділилися освяченими продуктами з бідними. Добрі справи і допомога тим, хто має потребу, хороші в будь-який день, свята — не виняток.

Що не можна робити на Медовий Спас

  • Працювати на медовий спас не можна. Хіба що ви пасічник — мед збирати, звичайно ж, можна. На Медовий Спас усі ходили один одному в гості, святкували та пригощалися, а на польових та домашніх роботах стояло негласне табу. Та й серпень — місяць, коли справ у полі вже не так багато, всі чекали жнив, тому день полінуватися в цей час було не соромно.
  • Влаштовувати галасливі застілля. Свято -святом, проте слід пам’ятати, що церква не схвалює розгул у важливі для православних дні, тому відзначати слід тихо, з сім’єю та друзями. Ця заборона не тільки церковна, а й цілком побутова: бджоли не виносять гучних звуків, вони від них нервують, через що можуть покусати пасічника.
  • Вживати не пісну їжу. 14 серпня — перший день двотижневого Успенського посту, тому святковий стіл у віруючих має бути пісним.
  • Сваритися. Також у Медовий Спас забороняється сваритися, поганословити, бажати будь кому зла.

Медовий спас Маковія привітання українською (привітання з Маковея у віршах)

Свято добре і солодке
Час настав медок святить,
Все в житті хай буде гладко
І всіх Господь благословить!
Ось і літо відлітає,
Першим медом пригощає,
Радість хай не відпускає,
Стіл урочистий накриває!
Хай несе благословення
Перший Спас, Медовий Спас,
І відмінним настроєм
Нагородить нехай вас!
Нехай цей Медовий Спас
Буде радісним для вас!
Найщедрішим і щасливим.
Зробить нехай життя красивим.
Нехай здоров’я не підводить,
А зло ніколи хай не шкодить!
Маковей, Медовий Спас
меду смачного припас.
У пасічника-бджоляра
стільники із воску повні добра!..
Липовий, гречаний мед
у храм святити несе народ.
Тож збираймося і ми,
щоб бути добрими людьми!
Мед смачний до себе манить,
Ароматом спокушає,
Перший Спас ми зустрічаєм –
Свята літнього чекаєм.
Ось і літо відлітає,
Першим медом пригощає,
Радість хай не відпускає,
Стіл урочистий накриває!
Хай несе благословення
Перший Спас, Медовий Спас,
І відмінним настроєм
Нагородить нехай вас.
З Медовим Спасом вітаємо,
Родинного тепла бажаємо.
Нехай буде ясна погода
Для вас в будь-яку пору року.
Здоров'я вас хай не підводить,
І щастя часто в хату заходить!
Свято українське, Спас медовий!
Настав на радість людям!
Зібраний врожай садовий:
Мед на славу, смак-чудовий!
Зануримося в річку, море,
Змиємо з душ печаль земну!
Нехай сім’я не знає горя,
Віримо в благодать святу!
З Першим Спасом вітаю
Нині від душі тебе.
Відчути бажаю святість
Цього великого дня.
Нехай Господь береже від горя,
Бід, зневіри та образ.
Віра буде нехай лише сильною,
Непорушною, як топаз.
Ніколи не падай духом,
Не тужи, не забувай.
Попроси у Бога сили,
Йому серце відкривай.
Маковей, Медовий Спас
меду смачного припас.
У пасічника-бджоляра
стільники із воску повні добра!..
Липовий, гречаний мед
у храм святити несе народ.
Тож збираймося і ми,
щоб бути добрими людьми!
Гарячий серпень, синій небокрай,
Духмяний запах меду і вощини.
Ми вдячні Господу за щедрий урожай,
І Спаський передзвін у небі лине.
Спасителю, прийми від нас уклін
За соти у бурштиновому соці,
Прийми молитву. Спаський передзвін
Воздасть хвалу врожаю в цьому році!
Найпершого Спаса зустрічай
І з розмахом відзначай!
Медовуху став на стіл,
Адже настав уже Маковій.
Пригощай своїх гостей,
Щоб не знали прикрощів.
І закуски не жалій,
Свято вже прийшло у дім!
Бажаю любові вам солодкої, як мед.
І нехай скоріше вона до вас прийде.
Здоров'я побільше, терпіння, сил,
І криза в країні щоб скоріш відступила.
І щоб не було болю й печалі,
І щоб кожен день ви усмішкою зустрічали!
Солодкого щастя, золотої погоди,
Медового здоров’я на довгі роки!
Любові, чарівності і найміцніших сил!
Щоб Спас ваше життя сповна оновив!
Медового щастя, медової погоди,
Медової любові вам на довгі роки!
Веселощів, здоров'я, терпіння і сил
Щоб Господь вас щедро поблагословив!
Хочу вас зі Спасом Медовим привітати
І вітання найкращі передати,
Щоб були ви завжди ласкаві й здорові,
Мали по вінця палкої любові!
Спас медовий настає,
Благодать він нам несе.
Солодкий мед нехай смакує
Й життя солодке вам дарує!

Маковея з Медовим Спасом картинки українською скачати (откритки і листівки з святом Маковея)

медовий спас картинки українською скачати
(скачати картинку), (скачати картинку у високій якості)

медовий спас маковія привітання картинка скачати
(скачати картинку), (скачати картинку у високій якості)

привітання з маковея українською картинка скачати безкоштовно
(скачати картинку), (скачати картинку у високій якості)

картинка медовий спас скачати
(скачати картинку), (скачати картинку у високій якості)

листівки медовий спас скачати безкоштовно
(скачати картинку), (скачати картинку у високій якості)

откритка медовий спас скачать бесплатно
(скачати картинку), (скачати картинку у високій якості)

медовий спас вітання листівки скачати
(скачати картинку), (скачати картинку у високій якості)

листівки з святом маковея скачать
(скачати картинку), (скачати картинку у високій якості)

зі святом маковея фото картинка скачати безкоштовно
(скачати картинку), (скачати картинку у високій якості)

маковея з медовим спасом картинки українською безкоштовно скачать
(скачати картинку), (скачати картинку у високій якості)

Читайте також: Молитви Українською мовою.
Посилання: Маковія вікіпедія.

Рейтинг: 5 - 4 Голосов