Остап Вишня цікаві факти з життя
Ім’я при народженні | Павло Михайлович Губенко |
Псевдо | Остап Вишня, Агент 018 |
Народився | 13 листопада 1889 хутір Чечва, неподалік містечка Грунь, Полтавська губернія, (нині Охтирський район Сумської області) |
Помер | 28 вересня 1956 (66 років) Київ |
Громадянство | Російська імперія, УНР, СРСР |
Національність | українець |
Діяльність | Прозаїк |
Жанр | оповідання, гумореска, усмішка |
Остап Вишня про гумориста рідко згадують, приділяючи йому увагу лише в офіційній літературі. Хоча насправді свого часу книжки автора займали друге місце по продажам після Шевченка. Його життя було сповнене веселих історій, які слідували за ним усюди невпинно.
Є кілька версій того, чому письменник Павло Губенко вирішив обрати для себе такий «ягідний» псевдонім. Співробітники музею Остапа Вишні вибір імені письменником пояснюють любов’ю до творчості Миколи Гоголя, зокрема, захопленням романом «Тарас Бульба». Вибір прізвища пов’язують з банальною любов’ю до цих ягід. Згідно з іншою версією, вибір пояснюється звичайним приємним звучанням псевдоніма. Деякі експерти бачать у прізвищі захоплення творчістю Шевченка, в знаменитому творі якого фігурують ці дерева разом з хрущами.
Народжений в багатодітній родині майбутній письменник ще з дитинства зрозумів цінність життя, людських відносин. При першій нагоді він приєднується до визвольного руху українського народу.
Цікаві факти з життя Остапа Вишні (цікава інформація)
В сім’ї Павло був другою дитиною. Очевидці розповідають, що син на вигляд був дуже схожим на матір – рудим і гострим на язик. Односельці розповідали, що Параска добре співала і цікаво розмовляла – жартами-примовками так і сипала.
Гумориста також можна назвати яскравим прикладом того, як безжальна більшовицька система може зломити людський дух. Платою за звільнення з концтабору, де літератор відбув 10 років, для Вишні стало написання контраверсійних фейлетонів з висміюванням діяльності УПА, Степана Бандери, Симона Петлюри та інших. Відразу ж після звільнення Вишня пише фейлетон «Самостійна дірка», паралельно переїжджаючи в престижну квартиру в Києві. Знайомі з Вишнею люди назвали фейлетон «голосом гумориста з могили».
Компанією в полюванні письменникові часто були Максим Рильський і Петро Дорошко. Могла взяти в руки зброю і дружина письменника, стріляла переважно по мішенях.
Остапа Вишню також можна віднести до числа людей, яким доля наказала народитися в невідповідний час. Сатирична творчість письменника раннього етапу відрізняється душевністю, яскравими емоціями, після звільнення з ув’язнення твори носять характер скоріше декларативний.
Письменник змушував українців поглянути на самих себе з боку. Висміюючи всі негативні риси нації, він прагнув допомогти співвітчизникам позбутися вад, оскільки любив країну і людей дуже сильно.
Розповідають, що свої твори на виступах Остап Вишня читав абсолютно рівним тоном, без мінімальної акторської гри, але аудиторія однаково реготала до сліз
Одна з розповсюджених розповідей про Остапа Вишню пов’язана, як не дивно, зі спробою його страти. Відомим був той факт, що цікаві та гумористичні оповідання жахливо дратували радянське керівництво. За це Остапа й намагалося знищити тодішнє правління комуністичного проросійського режиму.
В 30-х роках він був заарештований та звинувачений в підготовці замаху на партійного “боса” Постишева. І коли слідчий НКВС спитав у письменника, чи знає він, за що його заарештували, митець відповів: “Чому б вам не звинуватити мене у зґвалтуванні Клари Цеткін?”. За це його, звичайно, не посадили, але замах на вбивство партійного керівника приписали.
Взагалі життя Остапа було збігом комічних випадковостей. Самого Постишева вже через декілька років звинувачують у зраді та вбивають. Самого ж Остапа відправляють у заслання, куди приходить наказ його розстріляти. Та тут знову втручається доля. Виконання затягується через погодні умови і поки готується кара, керівника табору самого відправляють на страту, а документи та наказ про покарання зникають.
Ще одним цікавим фактом з життя письменника є його кар’єра медичного брата. Маючи неабиякий хист, він врятував життя багатьом людям, хоча так і не став професійним лікарем, присвятивши своє життя літературі.
Цікаві факти про Остапа Вишню
- у Остапа Вишні було шістнадцятеро рідних сестер і братів
- за освітою – військовий фельдшер
- є засновником нового жанру – усмішка. Він писав: «Хоч «фейлетон» уже й завоював у нас повне право на життя, та, на мою думку, слово «усмішка» більш українське від «фейлетону»
- псевдоним “Остап Вишня” вперше з’явився в 1921 році
- письменника називали “найбільш знаним в Україні після Шевченка і поруч із Леніним”
- був редактором відомого гумористичного журналу «Перець»
- найперша книжка, яку прочитав письменник була «Сорочинський ярмарок» М. Гоголя
- найближчий друг Остапа Вишні – М. Рильський. Товаришував з М. Хвильовим та М. Кулішем
- також письменника називають дуже хорошим другом. Відомо, що у 1931 році, після арешту Максима Рильського, не боячись накликати на себе гнів з боку НКВС, Вишня кинувся на допомогу родині поета, поїхав до Києва з Харкова. Після звільнення Рильського з ув’язнення Вишня просто забрав друга до себе додому на кілька тижнів для відпочинку.
Про своє покликання в житті Вишня говорив, що хоче тільки, щоб його народ посміхався, щоб хоча б одна зморшка на чолі українців розгладилася. У той же час люди, які знали письменника, стверджують, що після повернення із заслання дуже важко було побачити на обличчі Вишні посмішку, яка насправді виходила б з глибини душі.
У музеї Вишні зберігаються рукописи його творів, а також його листи до Максима Рильського. Однак прочитати послання і твори під силу тільки фармацевтам, робота медиком протягом 10 років в почерку літератора вгадується безпомилково.
Внучка письменника розповідає, що у неї досі зберігаються шахи з хліба, зроблені письменником під час перебування в колонії. Також добре себе почуває древній кущ столітника, який понад 60 років вже прожив. Свого часу з листя цієї рослини Варвара Олексіївна робила чоловікові ліки від виразки.
Помер письменник у віці 66 років, у вересні 1956 року. Проживши 80 років, з яких понад 25 років без чоловіка, 21 січня 1983 роки померла і Варвара Олексіївна. У 77 років вона зіграла епізодичну роль у фільмі Івана Миколайчука «Вавилон ХХ». Поховані чоловік і жінка на Байковому кладовищі в столиці.
Популярні твори Остапа Вишні:
- Моя автобіографія
- Моя автобіографія (скорочено)
- Моя автобіографія Остап Вишня Аналіз
- Сом
- Сом (скорочено)
- Як варити і їсти суп із дикої качки
- Як варити і їсти суп із дикої качки (скорочено)
- Чухраїнці
- Мисливські усмішки (збірка)
- Зенітка
- Зенітка (скорочено)
- Усмішки, гуморески, фейлетони
- Письменники
- Бенгальський тигр
- Бенгальський тигр (скорочено)
- Відкриття охоти
Біографії
- Остап Вишня біографія (коротко)
- Остап Вишня біографія (повний опис)
- Цікаві факти з життя Остапа Вишні
- Остап Вишня хронологічна таблиця
Твори Остапа Вишні по темі Усмішок
- Мисливські усмішки (збірник)
- “Вишневи усмішки реконструктивні” – Остап Вишня
- “Вишневі усмішки кримські” – Остап Вишня
- “Вишневі усмішки закордонні” – Остап Вишня
- “Усмішки театральні” – Остап Вишня
- “Усмішки літературні” – Остап Вишня