Олександр Олесь хронологічна таблиця

Олександр Олесь хронологічна таблиця

Олександр Олесь

Олесь Олександр коротка інформація:

Ім’я при народженніОлександр Іванович Кандиба
ПсевдоОлександр Олесь
Народився23 листопада (5 грудня) 1878
Білопілля, Харківська губернія, Російська імперія
Помер27 липня 1944 (65 років)
Прага, Протекторат Богемії та Моравії, Третій Рейх
ПохованняОльшанський цвинтар
Національністьукраїнець
Діяльністьпоет, драматург
Мова творівукраїнська
Роки активності1906–1944

Хронологічна таблиця Олександр Олесь текст

ДатаПодія
5 грудня 1878Народився в м. Білопілля в Лебединськім повіті Слобожанщини, Сумської області в чумацько-селянській сім’ї. Дід по матері орендував маєток у селі Верхосулі, де провів молоді роки Олесь. Батько, Іван Федорович, працював на рибних промислах в Астрахані, де й утопився у Волзі, коли Сашкові було 11 років.
1893Вступив до хліборобської школи у містечку Деркачі неподалік Харкова.Там Олександр брав участь у випуску рукописних журналів «Комета» та «Первоцвіт», в яких з’являються його перші вірші.
1897Став вільним слухачем агрономічного відділення Київського політехнічного інституту, незабаром через матеріальні нестатки Олесь змушений був залишити його. Працює в херсонських степах.
1903Олесь вступив до Харківського ветеринарного інституту. Під час навчання в університеті , паралельно працює на Дарницькій скотобійні.
1905Альманах «Багаття» вперше публікує твори Олександра Олеся.
1907«З журбою радість обнялась»
1909Вийшла друком збірка «Будь мечем моїм!..»
1911Третя збірка «Книжка третя».
1912Подорож Гуцульщиною збагатила поета незабутніми враженнями.Познайомився та провів кілька днів у Карпатах з І. Франком (який справив на нього «надзвичайно файне враження»), з В. Гнатюком, О. Кобилянською, М. Коцюбинським.
1913Олександр Олесь побував в Італії, написав низку віршів («Мов келих срібного вина», «Італійська ніч підкралась», «В долині тихий сон летить»), які збагачують українську мариністичну лірику, тобто пов’язану із зображенням морських пейзажів. Поет радісно зустрів повалення самодержавства.
1915Поема «На зелених горах»,«Юнацькі пісні» присвячені синові Олегові, що згодом стане відомим поетом під ім’ям Олег Ольжич
1917Видає нову книжку поезій, в якій особливу увагу привертає цикл «З щоденника. Р. 1917», наснажений урочистими інтонаціями, що передають перші кроки у виборюванні національної самостійності.
1919Після більшовицького жовтневого перевороту Олесь опиняється за кордоном. Еміграція стала трагедією життя Олеся. Після еміграції за кордон оселяється і періодично живе в Будапешті, Відні, Берліні, Празі. Олесь видає за кордоном ряд збірок, основна тема яких — туга за Україною.
Він також слідкує за літературними процесами в радянській Україні. На твори, писані Павлом Тичиною на замовлення партії, Олександр Олесь відгукнувся віршем-докором «І ти продався їм, Тичино…».
1930Збірка «Минуле України в піснях»
1935Драма «Земля обітована».
1939Тяжкими були останні роки Олександра Олеся. Гітлер розчленовує Чехо-Словаччину, яка прихистила поета. Угорські фашисти в крові затопили проголошену державність Карпатської України. У вересні спалахнула Друга світова війна. Поета не покидають тривожні думи про сина Олега — активного учасника руху Опору.

Біографії

Посилання

Рейтинг: 5 - 1 Голосов