Лесь Мартович хронологічна таблиця

Лесь Мартович хронологічна таблиця

Лесь Мартович портрет

Лесь Мартович коротка інформація:

Ім’я при народженніОлекса Семенович Мартович
Народився12 лютого 1871
Торговиця
Помер11 січня 1916 (44 роки)
Зубейки
ГромадянствоАвстро-Угорщина
Діяльністьукраїнський письменник та громадський діяч, доктор права
Alma materЧНУ імені Юрія Федьковича
Мова творівукраїнська

Лесь Мартович хронологічна таблиця текст

ДатаПодія
12 лютого 1871Народився в селі Торговиця тодішнього Городенківсь-кого повіту на Станіславівщині (нині Городенківський район, Івано-Франків-ської області). Олекса родився у родині селянина-бідняка, який пізніше зумів стати ще й сільським писарем. Його батько самотужки вивчився грамоти, що, й допомогло йому піднятися з простого наймита до писаря, і стати «взором порядного, непідкупного громадянина», авторитетним серед односельчан округи.
З 1882 по 1890Вчився у коломийській гімназії, де познайомився із Василем Стефаником. Разом вони вступили у таємний гурток, за що тяжко поплатились, оскільки їх виключили з гімназії. Разом із В.Стефаником вони організовували читальні, виступали на селянських зборах, розповсюджували літературу, намагаючись якось розворушити селянство, втягти його в суспільне життя, зробити активною, діючою силою в громадському житті. Паростки своєї праці вони побачили, коли серед селян з’явилися оратори, промовці, які популярно і переконливо вводили у всенародний обіг радикальні гасла: загальне голосування, свободу друку, податкові та аграрні реформи тощо.
1889На роздобуті В.Стефаником гроші Мартович видав у Чернівцях окремою книжкою сатиричне оповідання“Нечитальник”
З 1890 по 1892Лесь Мартович вчився у Дрогобицькій гімназії
1892Закінчивши гімназію, Мартович записався на юридичний факультет Чернівецького університету, пізніше перевівся до Віденського
7 листопада 1897 – літо 1898Працює редактором газети “Громадський голос”
1898Один із кращих творів Мартовича – “Мужицька смерть” – опублікував І.Франко. З цього часу Л.Мартович утверджується як письменник, талановитий гуморист і сатирик.
1900-1905В українську літературу Л.Мартович увійшов збірками прози “Нечитальник” (1900), “Хитрий Панько і інші оповідання” (1903), “Стрибожий дарунок та інші оповідання” (1905).
1901На сторінках журналу “Народ” дебютував твором “Лумера”
1909Здобув вищу освіту у Львові, а за два роки до смерті одержав науковий ступінь доктора права
11 січня 1916Злигодні першої світової війни остаточно підірвали слабке здоров’я письменника.На сорок п’ятому році життя Мартович помер у Львові.
1917Видана В.Гнатюком після смерті письменника повість “Забобон”

Біографії

Посилання

 

Рейтинг: 5 - 1 Голосов