Друкувати
Апостол Пилип входив до дванадцяти учнів Ісуса Христа, які брали участь у Тайній Вечері. Про нього розповідається у книзі «Дії апостолів» і згадується в Євангеліях від Марка, Матвія, Іоанна та Луки. Завдяки святому проповіднику християнам відкрилося єдність Бога-Отця та Бога-Сина. Його зображення зустрічаються в італійських, афонських та російських, українських храмах.

Біографія святого Апостола Пилипа (Филиппа)

Походження Батьківщини Пилипа – Галілея, область на півночі Ізраїлю. Він – виходець із міста Віфсаїда, як Петро та Андрій Первозванний. Сестра апостола – проповідниця Маріамна, шанована православними та католиками. У грецьких церквах її прославляють у вигляді рівноапостольних святих. Філіп разом із сестрою подорожував і проповідував після Вознесіння Господа.

Святий Пилип народився у галілейському місті Віфсаїді – на батьківщині святих апостолів Петра та Андрія. Він був настільки старанний у роздумах про закон і пророків, що знехтував усі мирські турботи і тому провів все життя, зберігши цноту.

Апостол Пилип

Святий Апостол Пилип (Филип)

Господь наш Ісус Христос невдовзі після хрещення від Іоанна Предтечі закликав Петра та Андрія слідувати за Ним. Наступного дня, коли Ісус збирався вирушити до Галілеї, Він зустрів Пилипа і сказав йому: «Йди за Мною». Філіп відразу послухався, а потім він пішов і сказав Натанаїлові: «Ми знайшли Того, про Якого писали Мойсей у законі та пророки, Ісуса, сина Йосипового, із Назарету» (Ів. 1: 43, 45). Згодом Пилип слідував за Ісусом і вірно служив Йому під час проповіді Вчителя. Це він під час прощальної бесіди попросив: «Господи! покажи нам Отця, і досить нам». Христос відповів із сумом: «Стільки часу Я з вами, і ти не знаєш Мене, Пилипе? Хто бачив Мене, бачив Отця» (Ів. 14: 8–9).

Після Вознесіння Господа та зішестя Святого Духа на апостолів Пилипу випало по жеребу проповідувати Добру Звістку в провінції Асія, тобто в західній частині Малої Азії. Разом із сестрою за тілом Маріамною та апостолом Варфоломієм він пройшов усю Лідію та Місію, проголошуючи Євангеліє, незважаючи на численні випробування. Не раз святі учні терпіли від язичників побої, бичування, ув’язнення, але їхня радість і надія на Христа не слабшали, настільки велика була сила Господа, яка була в них. Закликанням імені Спасителя зцілялися хворі, звільнялися біснуваті, і було тих, хто просив про відродження в купелі нового народження. Пилип хрестив чоловіків, а його сестра жінок.

У Ієраполі святі апостоли зцілили і привели до віри дружину проконсула Асії. Її звернення викликало лють високого чиновника, і він наказав схопити Пилипа та його супутників. Його протягли по землі до головної площі міста і разом з апостолом Варфоломія розп’яли вниз головою.

У цей час святий Апостол Пилип палко молився такими словами:

Господи Ісусе Христе, Батьку віків, Царю світла! Ти примудряєш нас Своєю мудрістю, Ти відкриваєш нам глибини пізнання, Ти благодійствуєш нас Своїм благим Промислом, Ти позбавляєш хвороби тих, хто вдається до Тебе. Прийди, Господи, увінчай мене перед лицем народу переможним вінцем. Нехай ворог не зможе звинуватити мене перед Тобою, істинним Суддею. Одягни мене в Своє світлозоре вбрання і зафіксуй мене Твоєю славною печаткою. Удостой мене зустрічі з Тобою на Небесах. Перетвори моє тіло і уподібнь його образу Твоєї слави. І даруй мені відпочинок у славі Твого блаженства, дозволивши мені увійти туди, як Ти обіцяв святим Твоїм, на віки віків. Амінь.

Коли святий закінчив молитву, земля раптово розкрилася і поглинула безліч язичників, їхніх жерців та самого проконсула. Нечестиві, залякавшись, кинулися до Варфоломія та Маріамни, які були ще живі. Вони зняли їх з хреста і попросили прийняти у Святу Христову Церкву. Після гідного поховання тіла святого Пилипа Варфоломія і Маріамна поставили єпископом Ієраполя Стахія, якого апостол Пилип зцілив від сліпоти. Потім вони продовжили проповідь: одна – в Індії, інша – в Лікаонії. Після цього Маріамна вирушила на Йордан, де відійшла до Господа, згідно з передбаченням апостола Пилипа.

Варіант «Житія», який передає православна агіографічна традиція, витягнутий, вкрай вибірково, з апокрифічних «Дій апостола Пилипа», що вийшли з кіл фригійських енкратитів. У цих «Діях» змішуються апостол Пилип та диякон Пилип (пам’ять 11 жовтня). Порівн.: Écrits apocryphes chrétiens I. Paris, 1997. P. 1181-1320.

Рейтинг: 5 - 1 Голосов