Друкувати
Пізня осінь. Все частіше вночі на землю спадають листобійні приморозки. Вранці довго клубо-чаться молочні тумани. Холоне земля, холоне вода. Тварини й рослини готуються зустріти зиму. Осінь— час великих переселень.

Вдень і вночі по одвічних второваних дорогах мчать на південь зграї перелітних птахів. Гагари і норці частину свого шляху до місця зимівлі пропливають по Дніпру. Деркач — поганий літун — мандрує по луках пішки.

Збираються в дорогу і перелітні звірки. Коли стає холодно і зникають комахи, так само як і птахи, вирушають у вирій кажани. Проте необов’язково переселятися на зиму в далекі краї. Деякі наші мешканці просто змінюють восени свої адреси. Здається, ще зовсім недавно у мілких водоймищах плавало безліч невеликих земноводних тварин — тритонів. А тепер вони залишили рідну стихію і сховалися в мох під опале листя або у невеликі земляні нірки. Хто не бачив влітку водомірок — комах, що швидко бігають на довгих ніжках по поверхні озер, ставків, річок? Тепер вони теж переселилися на сушу.

Залишили мілкі болітця жаби. Тисячами ідуть вони на зимівлю у глибокі ставки і озера. Цікаво, що під час такого переселення жабам нерідко доводиться перетинати шосе. За ніч, буває, сотні цих мандрівників попадають під колеса автомашин.

До глибоких зимувальних ям збирається риба. Першими переселились лящі і сазани.

А в лісі зараз вирує своє життя. Він наповнений шарудінням опалого листя, шурхотом чиїхось кроків. Неспокійно тут полохливому зайцю, і звірок тимчасово міняє адресу,— перебирається на ріллю, озимину.
Усяк по-своєму готується в природі до зими і шукає притулку від наступаючих холодів. А подихи півночі дедалі відчутніші.

Рейтинг: 4 - 1 Голосов